CSS נקי לספר דיגיטלי

לאחרונה אנו נתקלים בספרים רבים שיוצרים בעיות בשימוש עם מנוע הקריאה של אפליקציית סיפריאפ וכן עם אפליקציות גטבוקס ומנדלי קורא ספרים. התופעה היא שמשתמשים לא מצליחים לשנות הגדרות תצוגה לספר מסוים. לרוב מדובר בשינוי גודל הפונט, סוג הפונט, צבעי הרקע וצבעי הפונט, מרווחי שורות ומרווחי שוליים.
כמובן שהמשתמש הממוצע אינו מודע לתקן EPUB3, למבנה HTML או CSS – ולכן מבחינתו האפליקציה לא ביצעה משימתה כנדרש.
אך בעלי ידע בתחום יצירת הספרים אשר מודעים לחוקיות בבניית מסמך XHTML עם CSS תקין – מבינים שהבעיה התחילה והסתיימה בזמן יצירת הספר.
כל פרק בנוי כדף XHTML נפרד בעל הגדרות משלו ובעל מבנה פנימי משלו.
על פי חוקי HTML, מתקיים חוק ירושה המתחיל ב BODY ומחלחל מטה מטה לענפי המבנה הפנימיים – כאשר הגדרות הדף מחלחלות – ניתן לדרוס אותן ברמות נמוכות יותר.
לדוגמה – הדף מוגדר בפונט סריף, אך פסקה מסוימת תוגדר בפונט אחר. או הדף ללא צבע רקע, אך לכמה פסקאות ניתן צבע רקע אפור.
החוק הוא שככל שנעמיק פנימה – ההגדרות "מתחזקות" ודורסות את ההגדרות שקדמו להן.

כאשר מנוע רינדור של ספר דיגיטלי, או לצורך העניין – דף XHTML המייצג פרק בספר – מנסה לשנות הגדרות לספר\לפרק הנוכחי – הוא פשוט דורס את ההגדרות הראשיות של אותו הפרק. כך ההשפעה גם תגרור שינוי בגדלים, בחלוקה לדפים וכו.
לכן – כן הגדרה פנימית שהגדיר יוצר הספר – לא תידרס.
המנוע מניח שהמבנה תקין ונקי. כלומר – לא הוגדר צבע רקע, או פונט, או גודל פונט, או מרווחים וכו. אלה אמורים להשאר להגדרות המשתמש. לכן אם ספר הוגדר בכל הגדרות העיצוב ואלה שוייכו לכל תת פיסקה בספר – שינוי הגדרות העיצוב לפרק עצמו לא ישנו את הגדרות המעצב לתתי הפסקאות.
לכן מומלץ – לאחר יצירת ספר חדש – לבצע בדיקת שפיות. לטעון את הספר בקורא תקני. רצוי בכמה. ולבצע שינויי עיצוב אלה:
1. סוג הפונט
2. גודל פונט
3. מרווחי שורות
4. מרווחי שוליים
5. צבע רקע וצבע פונט (תצוגת יום לילה וכו)
תקינות שינויים אלה בפרק (ושמירת הגדרות פנימיות מיוחדות לתתי פסקאות) יעידו על מבנה נכון ועל CSS תקין המתחשב בירושת העיצוב בפרק.

טבלאות 1

כפי שניתן להבין מכותרת הפוסט - ישנו סיכוי מצויין שנחזור לנושא עוד פעמים רבות. אבל צריך להתחיל איפה שהוא!
טבלאות באיפאב הן לא הדבר הידידותי ביותר. לא למשתמש הקורא, ובוודאי לא ליוצר הספר.
כל טבלאה שאנו יוצרים מצליחה בסוף להגיע למצב כאותי לחלוטין. למה זה?

טבלה היא אובייקט HTML מתוחכם מאוד, בעלת יכולות מתיחה, כיווץ, התאמה לגודל המסך ויכולות מרכוז וסידור רבות. כל אלה היו בשימוש שנים רבות באתרי האינטרנט הראשונים - לשם סידור גרפיקה וטקסט ברזולוציות מסך שונות, כאשר אט אט הבעיות החלו לצוץ ונדרשו כלים טובים וגמישים יותר.

בעולם ה- HTML 4 וכמובן בגרסה 5 ההמלצה הרווחת לקוד נקי ויעיל היא ללא טבלאות כלל. כל מה שניתן היה להשיג בעבר על ידי טבלאות - ניתן להשיג על ידי הגדרות CSS נכונות ושימוש בתגיות מתאימות המאפשרות גמישות רבה יותר בכל רזולוציית מסך.
אך כמובן שתג הטבלה לא נעלם לחלוטין והוא נתמך בכל הדפדפנים הקיימים. רק שכעת - הוא משמש להצגת טבלה בלבד, ולא לסידור טקסט מרווח או גרפיקה חתוכה.
אז אם עשיתם את כל השיקולים הנכונים ובחנתם את כל האפשרויות ולבסוף הגעתם למסקנה שאכן טבלה הוא הפתרון הנכון ביותר - איך להגדיר טבלה באופן תקין? מה לצפות בשימוש בטבלה באיפאב?

כמו כל טקסט גולש - יש לצפות שהטבלה תיחתך במעברי העמודים. הרי המשתמש מגדיל את הפונט כרצונו, משנה את גודל הדף כרצונו וקורא במכשירים בעלי רזולוציות שונות.

סידור ברירת המחדל של טבלה הוא משמאל לימין. אלה אם כן הוגדר direction:RTL בתג הטבלה או באחד מהאבות המכילים את הטבלה (ירושה). לדוגמה: בדף זה הוגדר RTL לדף עצמו, לכן הטבלה הנ"ל תהיה מסודרת מימין לשמאל:

A1B1
A2B2

נוכל לבטל הגדרה זו על ידי עטיפת הטבלה בתג כלשהו המכיל הגדרת LTR :

A1B1
A2B2

לכן בכל מקרה, ביצירת טבלאות לשפה העברית, שווה להכניס הגדרת RTL לתג הטבלה. כדי למנוע בלבול יחסית להגדרות שאר התגים באותו עמוד.

שחור על שחור

בין הדברים הבסיסיים ביותר שצריך להזהר בהם כאשר יוצרים ספר דיגיטלי – הוא הגדרות נראות למשתמש.
צריך לזכור שאנחנו לא יודעים מה העדפות המשתמש שיקרא את הספר
האם הוא ייקרא בטלפון נייד ברזולוציה נמוכה? האם בטאבלט ענק באיכות גבוהה? – בכל מצב לא כדאי שנגדיר "מרווח שוליים" לטקסט או ללכל אובייקט שאנו ממקמים על המסך. 20 פיקסלים יכולים להיות זניחים בטאבלט – אבל משמעותיים בטלפון בעל רזולוציה נמוכה. בנוסף לכך – אם המשתמש הגדיר באפליקציה שלו מרווח שוליים מסויים, אולי "שוליים רחבים", כי כך הוא אוהב לקרוא, ההגדרות של הספר יתווספו בדרך כלל להגדרות האפליקציה – דבר שיפגע בחוויית הקריאה ואף יכול להוביל למצב בו לא ניתן לקרוא את הטקסט כלל.

בעיה חמורה נוספת – צבעים.
לפעמים בלי משים, במיוחד אם עובדים בתוכנות אוטומטיות כמו אינדיזיין, אנו מזינים ועורכים טקסט כמו שאנו רגילים ממעבד התמלילים האהוב עלינו. מעתיקים, מדביקים, מסמנים טקסט, מגדירים כמודגש, צובעים בצבע טקסט שחור סטנדרטי…
ובלי לשים לב – ב-CSS שאנו מצמידים להגדרות הספר, מתווספות שורות להגדרת צבע טקסט כשחור. שכחנו את המשתמש שלנו שוב. מה אם הוא מעדיף לקרוא בלילה על גבי דף שחור כאשר הטקסט לבן?
כאשר אנו מגדירים משהו קבוע ב-CSS שלנו – זה אומר לאפליקצית הקריאה – "את הערך הזה אנחנו רוצים תמיד. אני, יוצר הספר, לא רוצה שערך זה ישתנה."
ספרים רבים בארץ מופצים עם הגדרות צבע טקסט שחור, דבר שפוגע ביכולת הקורא להגדיר צבעים לפי רצונו, וכך בלילה, במעבר לדף שחור – נקבל טקסט שחור על דף שחור…
תזכרו – המשתמש קובע איך לקרוא את הספר שלו, לא יוצר הספר!

בעיית הטמעת פונטים מאינדיזיין

 

 

הדגשנו ונחזור להדגיש כמה חשוב ליצור ספר דיגיטלי בשיטה מסודרת ובתהליך מאורגן וקבוע – וחשוב לא פחות – תהליך הבדיקה לאחר היצירה.

למי מאיתנו המשתמשים באינדיזיין ליצירת ספר דיגיטלי, מאוד ממולץ לא לסמוך על ADOBE שיעמדו בסטנדרטים בינלאומיים גם אם הכל נראה "בסדר".

כחלק מתהליך היצירה של EPUB בתוכנת אינדיזיין – ישנה אפשרות להטמיע פונטים. כלומר, באופן פשוט, לשמור את הפונטים עצמם בהם השתמשנו – בספר עצמו. כך שקורא הפותח את הספר לקריאה – יציג את הטקסט בפונט בו בחרנו ולא בפונט ברירת מחדל של המכשיר בו משתמשים.

הבעיה עם מרבית הפונטים היא זכויות יוצרים. פונט, כמו ספר או כל יצירה אחרת – מוגן בזכויות יוצרים. ברגע שנוציא אותו לקובץ שאינו מאובטח כגון EPUB – יש חשש שהפונט ימצא את דרכו לשימוש שאינו מוסכם על יוצרו.

אינדיזיין אכן מטמיעה את הפונטים כאשר אנו דורשים זאת בייצוא הקובץ – והקבצים אכן מופיעים שם… אבל – ניסיתם לפתוח את הפונטים הללו? להשתמש בהם? זה לא ממש יצליח לכם. אינדיזיין מקודדת את הפונטים בייצוא. וכן, ניחשתם נכון, APPLE באפליקציית IBOOK מסתדרים עם הקידוד הזה… (קומבינת המונופולים מישהו אמר?)

לכן ההמלצה היא – תמיד לבדוק את הקובץ שמיוצא מאינדיזיין. לא כדאי לארוז פונט מקודד שלא יעבוד על כל האפליקציות התקניות .

אם מדובר בפונט חופשי או שיש לכם אישור להשתמש בו בספר הדיגיטלי שלכם – מומלץ פשוט להחליף באופן ידני את הפונטים המקודדים בפונטים נקיים.
אבל על כך – בפוסט הבא! (באמת חשבתם שהחגיגה נגמרה??)

 

 

לקריאה נוספת בנושא:

מקור: EPUB 3 Font Embedding and Licensing | EPUBZone

בדיקת ספר דיגיטלי EPUB לפני הפצה

epub check

המרת ספרים לפורמט EPUB3 היא משימה לבעלי מקצוע בעלי ידע ב-HTML אבל בעיקר - תהליך עבודה מסודר ונקי על פי פורמטים תקניים.
בארץ קיימים מספר עורכי ספרים מקצועיים ומקצועיים פחות. לאלה שלא מכירים עדיין (ויש כאלה) - להלן לינק לתוכנת איפאב צ'ק (epub check) - רק צריך לגרור את הקובץ המוגמר לממשק, אם ירוק וללא הערות - הקובץ תקין כספר EPUB3. בהצלחה!

http://www.pagina-online.de/produkte/epub-checker/

ברוכים הבאים לבלוג הטכנולוגי שלנו!

תחום הספרים הדיגיטליים מתחמם והולך בארץ ישראל הקטנה שלנו. מנדלי מוכר ספרים עבר להפצה דיגיטלית מלאה וגם GETBOOKS נכנסו לזירה במלוא המרץ, שניהם יחד ממלאים את החסר בתחום הדיגיטלי ומהווים פריצת דרך בתחום.

מערכת סיפריאפ ומערכת הניהול בענן שלנו מהוות את החוד הטכנולוגי שמאפשר את השינוי העצום הזה, אבל עדיין קיים פער טכנולוגי עצום בהמרת הספרים לפורמט EPUB3 תקני, ביצירת ספרים תקניים בעברית, ביצירת ספרים אינטראקטיביים לילדים ועוד. לשם כך פתחנו את הבלוג הטכנולוגי שלנו.

בבלוג זה נרכז טיפים, תובנות, מאמרים, הדרכות והסברים טכנולוגיים הקשורים לתהליך היצירה של הספר הדיגיטלי, השימוש באפליקצית הקריאה ונשתף כלים ועזרים שישפרו את תהליך היצירה של ספרים דיגיטליים תקינים, גם בעברית כמובן.

אתם מוזמנים להשתתף ולשתף. יחד ניצור קהילה שמעודדת פתיחות טכנולוגית וקריאה חופשית.